Základní skola Rosice, okres Brno - venkov
Rosice

Vyhledávání

Drobečková navigace

Aktuality > Ekoškola > Aktivity

Aktivity


Rok 2017/2018 opět zahajujeme filmovým festivalem! 

Ve dnech 5.–7. října se do Brna opět vrací mezinárodní filmový festival s tematikou životního prostředí EKOFILM.

EKOFILM je jedním z nejstarších mezinárodních filmových festivalů s tematikou životního prostředí. Jeho vyhlašovatelem a hlavním pořadatelem je od roku 1991 Ministerstvo životního prostředí. Oficiálním organizátorem 43. ročníku je agentura Key promotion, s.r.o., s níž se na festivalové organizaci a programové náplni podílí i Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity a Nadace Partnerství.

Prestiž dodává festivalu účast předních politiků i odborníků, záštity primátora města Brna, Masarykovy univerzity, hejtmana Jihomoravského kraje, ale i zájem autorů o uvedení jejich díla. Jen loňský rok se do soutěžní části přihlásilo 1200 snímků z celého světa, ze kterých porota vybrala čtyřicet filmů.

Prezidentem festivalu je Ladislav Miko, bývalý ministr životního prostředí a současný zástupce ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise. Festivalu se účastní i známé tváře českého šoubyznysu – loňský rok například zpěvák Dan Bárta nebo moderátor Vladimír Kořen.

Již potřetí se koná v moravské metropoli, která je centrem environmentálních organizací, a to jak těch neziskových, tak i některých odborných. Každý rok otevírá festival některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. Letos to bude téma ovzduší a jeho znečištění. Co vše můžeme udělat pro to, aby lidé – zejména ve městech – nemuseli dýchat nebezpečné zplodiny? Jaká jsou města budoucnosti a jaká opatření mají v boji za čistý vzduch k dispozici? Jaký vliv mají chování a návyky obyvatel západního světa na další kouty naší planety? EKOFILM se tématu bude věnovat z mnoha stran a mnoha způsoby. Kromě desítek soutěžních i nesoutěžních filmů z České republiky i ze zahraničí, které budou soutěžit v několika kategoriích, nabídne přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty, laureáty Ceny Josefa Vavrouška i tvůrci soutěžních filmů a nebude chybět ani večerní koncert a další kulturní program.

Cílem festivalu je k tématu ochrany životního prostředí přitáhnout pozornost i širší veřejnosti.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka, primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála a rektora Masarykovy univerzity doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D.

Více naleznete zde: http://www.ekofilm.cz/

PREZENTACE S INFORMACEMI ZDE:

MFF_EKOFILM 2017_pro školy.pdf

Lesní pedagogika

Dne 20. 4. 2018 jsme se zúčastnili výstavy trofejí místních myslivců, která se konala v Zastávce u Brna. Při této příležitosti jsme se také dozvěděli spousty informací o okolních lesích. Zopakovali jsme si, které stromy se nachází v nejbližším okolí, jaké mají plody, listy či jehličí a kůru. Při zábavných aktivitách jsme také objevili, která zvířata nejbližší lesy obývají. Na závěr jsme si prohlédli neuvěřitelné úlovky zdejších myslivců.

Abyste z toho také něco měli, schválně jestli víte, jaký je rozdíl mezi rohy a parohy? Nebo mezi myslivcem a lesníkem? Chcete – li znát správnou odpověď, budete se muset zeptat některého ze členů školního Ekotýmu.

IMG_20180420_100735.jpgPOMOC PRO DOBROU VĚC :-)

Do nově vzniklých prostorů na naší ZŠ sháníme:

  • zajímavé látky/polštáře
  • nejrůznější dětské knihy
  • deskové hry

Zeptej se doma rodičů/prarodičů, známých, apod. Úlovky můžete nosit do školy p. Volánkové nebo p. Kočičkové, které vám také poradí v případě dotazů.

Nejen, že uděláš dobrou věc a zbavíš se starých věcí ekologickou cestou, ale také si zasloužíš nějakou tu pochvalu u svého třídního učitele! :-)

 

235193.jpg

 1. pololetí za námi

Máme za sebou první pololetí a spousty práce.

Co všechno se nám povedlo?


- Zazimování a obnova bylinkových truhlíků pod tarasem školy

  •    zastřižení, úklid rostlin, rozpoznávání, příprava čaje.

- Výtvarné výtvory z odpadu

  •  celoškolní soutěž vyhlášená EVVO komisí

- Zasedání na školském fóru

  • co je potřeba změnit v městě Rosice, co se povedlo za uplynulé měsíce, apod.

- Obhospodaření školní zahrady

  • úklid zahrady po zimě, příprava zahónů, atd.

V následujících dnech budeme připravovat program na Den Země pro naše nejmenší spolužáky a určitě se ozveme! :-)

IMG_20170329_151835.jpg

 Rok 2016/2017 zahájíme filmovým festivalem!

Datum konání: 13. 10. 2016

Druhá schůzka Eko-týmu proběhne poněkud netradičně. Vyjedeme na filmový festival EKOFILM 2016, který se koná v Brně. 

Letošní ročník je zaměřen na téma Voda a sucho. EKOFILM je jedním z nejstarších environmentálně založených filmových festivalů na světě a patří mezi oblíbené akce nejen pro odbornou veřejnost, ale i pro laické publikum se zájmem o kvalitní snímky a téma životního prostředí. Letošní ročník s magickým číslem 42 otevře ve středu 12. října koncertem pod širým nebem zpěvák Dan Bárta s doprovodnou skupinou Illustratosphere. Koncert se odehraje na náměstí Svobody - pozvánka tedy platí i pro rodiče, prarodiče :-)

EKOFILM se nebojí otevírat společenská témata a ekologické kauzy. Nedílnou součástí filmového festivalu jsou tak debaty s odborníky na daná témata, promítání dokumentů o palčivých problémech i happeningy a zábavně–společenské aktivity. Ty mají za úkol probudit zájem veřejnosti, nastolovat témata a klást důležité otázky.

My vyjedeme na promítání filmu OCEÁNY, které se uskuteční 13. 10. 2016 od 9:00 v sále Břetislava Bakaly. Trailer zde: http://www.ekofilm.cz/proskoly/filmy-skoly/oceany/

Program a podrobnější informace o festivalu naleznete na následujícím odkazu:

http://www.ekofilm.cz/program/

 

 Podílíme se na projektu Zdravé město Rosice!

Dne 23. 9. 2015 proběhla zajímavá akce Eko-kroužku s členem Komise pro životní prostředí - pí Plchovou. Jednalo se o osázení 4 betonových truhlíků pod budovou ZŠ Rosice ve spolupráci s TS Rosice a expertem na zahradní architekturu - p. Dvořáčkem. Žáci díky výsadbě prohloubili svůj vztah k přírodě, získali nové informace a zkrášlili část okolí naší školy. 
Jak se jim práce zdařila naleznete na fotografiích a později také v reportáži.
Více fotografií naleznete na tomto odkazu: http://www.zsrosice.cz/index.php?nid=11652&lid=cs&oid=3049245
Reportáž možno stáhnout na odkazu: http://www.uschovna.cz/zasilka/GHMEG42M7RC4CZ9I-8FD

REPORTÁŽ ZE SPOLEČNÉHO PROJEKTU SE ZDRAVÝM MĚSTEM ROSICE!

http://www.kic.rosice.cz/cs/ze-zivota/video/polozka-v000214

Mgr. Adéla Kočičková
 
 Třídní ekokodexy

Nový Eko kodex

ZŠ Rosice se může již osmým rokem chlubit titulem Ekoškola. Jedním ze 7 kroků v programu Ekoškola je mít tzn. ekokodex. Ekokodex je soubor pravidel a hodnot, jak se chovat šetrně k životnímu prostředí a k sobě navzájem. Snažíme se je dodržovat a tak dosahovat pozitivních změn v nás, ve škole i blízkém okolí.

V roce 2016 nás čeká již čtvrtá obhajoba titulu, a i proto byl jedním z úkolů, které si dal Ekotým v tomto školním roce, obnovit školní ekokodex. Do tvorby ekokodexů se zapojili žáci všech tříd a vytvořili si do tříd třídní ekokodexy. Pravidla, na kterých se domluvili, navíc výtvarně ztvárnili a výsledky stojí za to.

Odbornou porotou byl vybrán ekokodex třídy 5. A jako školní a bude viset v chodbách školy společně s vlajkou Ekoškoly. V soutěži mezi třídami vyhrál ekokodex třídy 4. B na 1. stupni a ekokodex třídy 7. A na 2. stupni. I ostatní se povedly a hodnocení nebylo jednoduché.

1. A1. B1. C2. A2. B2. C3. A3. BIkea výzva

Zapojili jsme se do výzvy Spolu s vámi s projektem Pane, pojďte - budeme si hrát. V tomto projektu jsme se podíleli na přeměně rašeliniště v dětské hřiště. Spolupracovali jsme s Odborem životního prostředí v Rosicích, kterému se podařilo hřiště vybudovat.
Menu

Odkazy

E-learning ZŠ Rosice

Google Apps pro ZŠ Rosice

Jsme na Facebooku

Logo_FB.png

Kroužky, nabídka RUBIKO SVČ Rosice

rubiko logo.jpg

Školský portál JMSkoly