Naše škola se zapojila do projektu EU peníze základním školám, který za účelem systematické podpory vzdělávání na základních školách je součástí Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu.
Název projektu: Inovací ke kvalitě na ZŠ Rosice
Zahájení projektu: 01. 07. 2011
Předpoklad ukončení projektu: 31. 12. 2013
Rozpočet projektu: 2.124.521,- Kč
Cílem projektu je docílit zlepšení stavu základního vzdělávání na ZŠ Rosice prostřednictvím nových metod, vzdělávacích materiálů a vybavení didaktickou technikou. Zkvalitnění a zefektivnění výuky bude dosaženo tvorbou a následným používáním nových metodických pomůcek a učebních materiálů ve výuce a podpůrnými kurzy dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. Na škole chceme projektem podpořit:
a) Čtenářskou a informační gramotnost žáků, aby se zvýšila kvalita výuky žáků zaměřená na tuto oblast a žáci dosahovali lepších výsledků při práci s textem.
b) Cizí jazyky, aby došlo k inovaci a zkvalitnění výuky cizích jazyků na škole. Vyučující cizích jazyků by měli získat cílenou podporu při své přípravě na vyučovací hodinu, a to jak získáním inovativních vyučovacích materiálů, tak i vzděláváním vedoucím ke zkvalitnění metodiky výuky cizích jazyků i zlepšením vlastních jazykových kompetencí pedagogů. Žáci by měli být vzděláváni v souladu s moderními a efektivními metodami výuky, což by mělo přinést zvýšení jejich klíčových kompetencí v oblasti cizích jazyků.
c) Využití ICT, aby se zkvalitnila výuka prostřednictví lepšího využívání digitálních technologií, a to jak využíváním nových vzdělávacích materiálů, tak i proškolením pedagogických pracovníků pro využívání digitálních technologií ve vzdělávacím procesu.
d) Matematiku, aby se zvýšila matematická gramotnost našich žáků a to přípravou inovativních vzdělávacích materiálů a cílenou podporou dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
e) Přírodní vědy, aby se zvýšila přírodovědná gramotnost našich žáků a to přípravou inovativních vzdělávacích materiálů a cílenou podporou dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.
f) Finanční gramotnost, aby se pomocí dalšího vzdělávání pedagogů podařilo zavést kvalitní finanční vzdělávání do výuky žáků.
V rámci projektu naši vyučující vytváří inovativní vzdělávací materiály v oblastech čtenářská a informační gramotnost, výuka cizích jazyků, výuka matematiky a výuka přírodních věd. Součástí jsou i digitální učební materiály. Na vytváření inovativních materiálů pro výuku se podílí celkem 24 pedagogů a za dobu trvání projektu bude vytvořeno celkem 1860 těchto materiálů, které jsou sdíleny na intranetu školy a mohou je k výuce využívat všichni vyučující.
Během trvání projektu se také naši pedagogové zúčastní celkem 46 kurzů dalšího vzdělávání ve výše uvedených oblastech. Dva pedagogové se zúčastní dvoutýdenního jazykového kurzu v Anglii.
Za získanou finanční částku se nám podařilo hned na počátku projektu v září 2011 vybavit všechny pedagogy netbookem včetně softwaru k vytváření digitálních učebních materiálů. Z peněz z projektu jsme dále zakoupili 3 kusy interaktivních tabulí Smart Board, které byly do tříd nainstalovány v prosinci 2012, a další učební pomůcky, které vedou ke zkvalitňování výuky.
RNDr. Petr Lukáš, manager projektu
Základní škola Rosice v roce 2011 získala možnost čerpat finanční prostředky díky Operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). V lednu 2014 jsme odeslali poslední monitorovací zprávu, která nám byla schválena.
Přínos zapojení do projektu hodnotíme jako vysoký. Učitelé vytvořili téměř dva tisíce nových inovativních materiálů používaných a ověřených v jednotlivých předmětech. Tyto materiály znamenají obohacení výuky například o různé pomůcky, pracovní listy, powerpointové prezentace, materiály na interaktivní tabuli atd. Vzhledem k tomu, že vytvořené materiály jsou k dispozici všem učitelům, slouží i k vzájemné inspiraci.
Díky prostředkům z OPVK se naši učitelé zúčastnili celkem čtyřiceti osmi seminářů v rámci „Dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.“ Dvě kolegyně dokonce absolvovaly čtrnáctidenní jazykový kurz pro učitele cizích jazyků ve Velké Británii a přivezly spoustu materiálů, se kterými pracují děti jak na prvním, tak i na druhém stupni.
Díky zapojení do projektu získala škola rovněž finanční prostředky na zlepšení technického a materiálního vybavení školy. Škola pořídila naučné publikace, slovníky a encyklopedie, ale také materiál na výrobu pomůcek do vyučování. V průběhu června 2011 byl zaveden bezdrátový přístup k internetu po celé škole, učitelé pro svoji práci mohou využívat netbooky zakoupené rovněž z prostředků určených pro tento projekt. Byly pořízeny tři interaktivní tabule a dále interaktivní projektory.
Z uvedeného výčtu je patrné, že projekt znamenal pro každého novou zkušenost, obohatil výuku, škola získala prostředky na materiální a technické vybavení. Především ale získávají naši žáci, kteří mohou pracovat novými metodami ve výuce.
PaedDr. Jaroslava Kroupová