Aktuality > Dlouhodobé projekty > Mikroregion Kahan

Mikroregion Kahan

Po kliknutí na obrázek se otevřou stránky projektu                                                             přeshraniční spolupráce registrační číslo CZ/FMP.10/0282

Mikroprojekt „Československo, Česko a Slovensko a…“

Organizátorem tohoto projektu je Mikroregion Kahan. Tato organizace se dlouhodobě zaměřuje na rozvoj regionu, na cestovní ruch, na environmentální výchovu, budování cyklostezek apod. Další významnou aktivitou Mikroregionu Kahan je podpora příhraniční spolupráce s Rakouskem a Slovenskem.

Mikroprojekt „Československo, Česko a Slovensko a…“ je konkrétní forma spolupráce Mikroregionu Kahan se Slovenskem, konkrétně se Žilinským krajem. Za slovenskou stranu se na organizaci podílelo Združenie cestovného ruchu Velká Fatra. Projektu se zúčastnily základní školy s 2. stupněm a gymnázia z těchto regionů.

Soutěž proběhla ve třech oblastech. V literární části se studenti zaměřili na dvě významné literární osobnosti z těchto krajů – na Jana Kollára a Viléma Mrštíka. Téma pro české studenty bylo Jan Kollár a Slávy dcera. Slovenští studenti zpracovávali téma Vilém Mrštík a Pohádka máje.

Ve výtvarné části soutěže žáci libovolnou výtvarnou technikou vyjadřovali vztahy Čechů a Slováků. Zadané téma bylo „Československo, Česko a Slovensko a…“

Ve třetí části uplatnili studenti Jan Mecerod (9. A), Tomáš Vodička (9. A), Jan Poláček (9. B) a Patrik Valenta (9. B) své znalosti historie a dovednosti při zpracování textu do PowerPointových prezentací. Opět se zamýšleli nad stejným tématem.

Žáci z našeho regionu předváděli své práce na třech setkáních. Sešli se zde žáci gymnázia Zastávka, ZŠ Zastávka, ZŠ Ostrovačice, ZŠ Zbýšov a ZŠ Rosice.

Práce českých studentů budou hodnoceny slovenskou stranou a obráceně. Odměnou pro nejúspěšnější studenty bude dvoudenní pobyt na Slovensku v Martině a v Česku v Zastávce. Na těchto setkáních proběhne hodnocení ve všech oblastech soutěže.

Cílem tohoto projektu bylo posílit přátelství a spolupráci mezi českým a slovenským regionem. Nejdůležitější bylo ukázat mladým lidem, jak blízko k sobě oba národy mají, jak žili ve společném státě nebo jak podobné jsou čeština a slovenština.

Ing. Gabriela Folvarčíková

Mikroregion KAHAN

V úterý 27. 5. jsme díky výhře z literárních, informatických a výtvarných soutěží jeli na dvoudenní poznávací výlet na Slovensko. Školy z mikroregionu Kahan se sešly na autobusových zastávkách a vyrazili jsme směr Martin. Jako první jsme měli návštěvu gymnázia v Martině i s obědem ve zdejší jídelně.

Po hodině zábavné fyziky jsme měli rozchod na martinském náměstí. Poté jsme jeli do kempu, kde jsme byli ubytováni v chatkách. Po ubytování jsme si prohlédli prezentace prací slovenských žáků. Další den jsme navštívili 2 muzea Jana Kollára, o kterém žáci z literární oblasti psali svoje práce. Hned vzápětí jsme si jeli prohlédnout slovenskou základní školu a měli jsme možnost nakouknout i do vyučovacích hodin. Potom jsme se vrátili na oběd do kempu a zbývala už jen čtyřhodinová cesta do České republiky. Stejně jako jsme my navštívili Slovensko, ve dnech 9. až 10. června nás navštívili žáci ze Slovenska. Tímto děkujeme všem učitelkám a organizátorům z Česka i Slovenska za umožnění návštěvy Slovenska, úžasné vzpomínky a poznávání nových kamarádů.

Veronika Zejdová, 8. B