…aneb jak můžu snížit riziko, že mé dítě začne užívat drogy (alkohol, cigarety...
1. Hovořím s dítětem o drogách
2. Pravidelně budu se svým dítětem hovořit o tom, co ho momentálně trápí, o čem nejvíc přemýšlí
3. Budu působit na rozvoj sebevědomí dítěte
4. Budu své dítě vychovávat k zodpovědnosti za své chování
5. Budu své dítě bezpodmínečně přijímat a mít rád
6. Budu své dítě učit umění odmítnout
7. Budu učit své dítě sebekázni
8. Naučím své dítě pozitivnímu vidění světa
9. Povedu dítě k aktivnímu trávení volného času
10. Budu se zajímat o to, s kým se mé dítě kamarádí a jaké jsou jeho postoje k návykovým látkám
Zpracováno podle PhDr.H.Vrbkové – Život bez závislostí
***
Co jednoznačně nepatří do statusů: intimnosti (ať už se to týká vašeho těla či vztahových skutečností jako například rozvodu), finanční úspěchy, dlouhosáhlé příběhy a vágní pasivně-agresivní komentáře typu: "Proč lidé mluví za zády druhých?" apod. Zvlášť pokud jsou určené konkrétním "přátelům" ze sociální sítě, které veřejně stejně nepojmenujete. I na sociálních sítích by měl probíhat "přátelský" boj v duchu fair play.
Milujete ironii? Pak vězte, že ne všichni to z vašeho napsaného textu správně pochopí. K pochopení ironie je totiž obvykle nutné slyšet alespoň tón hlasu. Rejpavý komentář pak může vyznít skutečně urážlivě a za případné problémy to určitě nestojí.
Samozřejmě existují jedinci, jež zajímá každý váš krok, obvykle se ale jedná o zoufalé jedince, protože příliš mnoho zpráv z vašeho denního života lidi spíše otravuje. Sdílejte se svými známými pouze skutečné perličky a omezte se max. na čtyři zprávy (odkazy) denně. I tak je to mnohdy moc.
Ano, člověk se musí občas pochválit sám, jelikož to za něj obvykle nikdo jiný neučiní, ale i zde platí pravidlo: "Všeho s mírou."
Je samozřejmě hezké, že jste zhubli 10 kg, uběhli 10 km, koupili si nový vůz, vyhráli konkurz na ředitele a k tomu ještě vyhráli ve sportce, nicméně tohle všechno většina lidí jednoduše slyšet nechce. A není to jen o závisti. Příliš mnoho úspěchů druhých může slabší jedince, či ty méně úspěšné, uvalit do mnohem větší deprese. A to přece nechcete?!
Mnoho lidí má mezi přáteli na sociálních sítích kromě skutečných přátel mnoho známých, ale i kolegů či dokonce obchodních partnerů, a pokud je označíte na fotkách z vaší společné akce, kde vypadají poněkud společensky unaveně či jinak zdiskriminovaně, pak je můžete nejen pobavit, ale i společensky a pracovně zcela znemožnit.
Pokud někoho určitého veřejně pozvete na kávu, pak akorát v druhých probudíte otázku: "A proč ne mě?" A už taková drobnost může některé jedince velmi ranit. Člověk by jednoduše neměl druhé zbytečně dráždit. I z hlouposti pak může vzniknout zbytečný problém.
Pokud budete druhé neustále žádat o laskavosti kvůli herním aplikacím, pak se nedivte, že si vás lidé začnou ze svých přátel vyhazovat či vás dokonce blokovat. To samé platí o neustálém zasílání pozvánek na nejrůznější stránky apod.
Často můžete být v pokušení vyjádřit svůj názor k určité události, instituci apod., což je samozřejmě dobře. Nicméně vždy zvažte, kdo všechno tyto komentáře z vašich přátel může číst. Zůstaňte tedy i na sociálních sítích raději diplomaty.
Zdroje:
http://bezpecnostinformaci.wordpress.com/
zpracováno podle Dany Sokolové – Bezpečnost informací, 12. 3. 2012
***
Je označován jako zátěž, tlak, tíseň apod. Spoluutváří náš způsob života, stanovuje tempo a určuje rytmus, kterým žijeme, součástí života je najít správnou rovnováhu mezi příliš velkým a malým stresem.
Stresor je činitel, který působící stres.
Stresová reakce je odpověď organismu na stres.
Stresor a stresová reakce se hovorově nazývá konflikt, úzkost, frustrace nebo nepříjemně pociťované situace.
Stres nemusí být vždy škodlivý, může být i užitečný, může aktivovat jedince k pozitivní reakci, po které zavládne vyváženost.
Negativním stresem začneme ztrácet pocit jistoty a adekvátnost, cítíme přetížení, zoufalství, bezmoc, ztrátu. (třes rukou, tik, pocení, deprese, úzkost, nervozita…)
Na konci 60. let minulého století sestavili američtí vědci T. H. Holmes a R. H. Rahe (Šnýdrová, 2006), na základě provedených výzkumů, stupnici působnosti různých stresorů, tedy stupnici sociální přizpůsobivosti, kterou nazvali teorie společenského přizpůsobení.
Smrt manžela, manželky 100b
Rozvod 73
Vězení 63
Smrt v rodině 63
Zranění nebo nemoc 53
Sňatek 50
Ztráta zaměstnání 47
Manželské problémy 45
Odchod do důchodu 45
Změna zdravotního stavu člena rodiny 44
Těhotenství 40
Sexuální problémy 39
Přírůstek do rodiny 39
Přizpůsobení se nové práci 39
Změna finanční situace 38
Smrt blízkého přítele 37
Změna v povolání 36
Manželské hádky 35
Velká půjčka 31
Potíže s tchýní s tchánem 29
Osobní úspěch 28
Manžel přestane nebo začne pracovat 26
Změna v životních podmínkách 25
Změna v osobních zvycích 24
Potíže se šéfem 23
Změna bydliště 20
Změna pracovní doby nebo podmínek 20
Změny ve společenském životě,sociál.aktivitách
18
Malá půjčka 17
Změna režimu spánku 16
Změna v rodinných vztazích 15
Změna stravy 15
Dovolená, prázdniny 13
Vánoce 12
Malé porušení zákona 11
Pokud na člověka tyto stresory působí současně, body se sčítají a při součtu bodů 150 je podle této teorie až 5 0% možnost vzniku onemocnění, pocházejícího ze stresu.
Pokud zohledníme tuto stupnici dětským životním situacím (tučně), zjistíme, že i děti mohou být stresem významně ohroženi. Rodiče by měli být schopni dětem pomoci.
Zdroje:
http://psychologie-pedagogika.studentske.cz/2008/06/stres.html
http://nadrevo.blogspot.cz/2010/01/pracovni-vykon-stres.html
***
Pokud hledáte efektivní nástroj, který pomůže získat dohled nad aktivitou, která se odehrává na vašem počítači, dostali jsme z PPP Brno nabídku k vyzkoušení zdarma softwaru Pinya Gard, který poskytne kompletní přehled o aktivitě na vašem PC.
Pomůže chránit vaše děti před:
Během krátké doby (cca 1měsíc) by měla být připraven software i pro smartphony.
***
Velké poděkování patří por. Mgr. Zdeňce Procházkové z oddělení prevence Krajského ředitelství P ČR Jihomoravského kraje, která pro rodiče žáků všech pátých tříd každoročně připravuje na první třídní schůzky besedu na velmi aktuální téma kyberšikana. S jejím svolením můžete shlédnout prezentaci k této problematice.
kyberšikana - rodiče Rosice .pdf
***
Materiál je přejat z časopisu Prevence - první čtvrtletí 2021 ve spolupráci s www.život-bez-zavislosti.cz
***
Edibles
odkaz jsme obdrželi od okresní metodičky prevence z PPP Brno, Sládkova 45
***