Základní škola Rosice, příspěvková organizace
Rosice
Drobečková navigace

Aktuality > Ekoškola > Ekokroužek > Akce

Akce


JAK DOPADL FILMOVÝ FESTIVAL 2017?

Informace o programu naleznete níže. Co jsme s programu vybrali a vyzkoušeli my?

Náš EKOTÝM navštívil stanoviště v Otevřené zahradě Nadace Partnerství na Údolní 33 v Brně. Zde bylo pro děti připraveno několik nejrůznějších aktivit. Co vše zde mohli žáci prožít, si přečtěte v krátkém článku od jedné z nejaktivnějších členek ekotýmu Lenky Šoltésové.

„V pátek 6. 10. jsme se jeli podívat do Otevřené zahrady Nadace Partnerství. Program začal prohlídkou, na které jsme mohli vidět např. jak funguje žárovka připojená pouze na solární panely, kola poháněná turbínami, měřič rychlosti vzduchu. Sami jsme si mohli vyrobit vlastní tlakoměr a také měřič větru. Po praktické části jsme si povídali o znečištění vzduchu a momentálním stavu ovzduší. Nakonec následoval samotný 3D EKOFILM, který byl velice zajímavý. Popisoval dopad ovzduší na proměny krajiny, zejména pak na pralesy.“

Za členy EKOTÝMU Mgr. Adéla Kočičková

22278390_495378210835116_1193907045_n.jpg

POJEDEME NA 43. MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL EKOFILM 2017

Ve dnech 5.–7. října se do Brna opět vrací mezinárodní filmový festival s tematikou životního prostředí EKOFILM.

EKOFILM je jedním z nejstarších mezinárodních filmových festivalů s tematikou životního prostředí. Jeho vyhlašovatelem a hlavním pořadatelem je od roku 1991 Ministerstvo životního prostředí. Oficiálním organizátorem 43. ročníku je agentura Key promotion, s.r.o., s níž se na festivalové organizaci a programové náplni podílí i Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity a Nadace Partnerství.

Prestiž dodává festivalu účast předních politiků i odborníků, záštity primátora města Brna, Masarykovy univerzity, hejtmana Jihomoravského kraje, ale i zájem autorů o uvedení jejich díla. Jen loňský rok se do soutěžní části přihlásilo 1200 snímků z celého světa, ze kterých porota vybrala čtyřicet filmů.

Prezidentem festivalu je Ladislav Miko, bývalý ministr životního prostředí a současný zástupce ředitele Generálního ředitelství pro zdraví a ochranu spotřebitele Evropské komise. Festivalu se účastní i známé tváře českého šoubyznysu – loňský rok například zpěvák Dan Bárta nebo moderátor Vladimír Kořen.

Již potřetí se koná v moravské metropoli, která je centrem environmentálních organizací, a to jak těch neziskových, tak i některých odborných. Každý rok otevírá festival některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. Letos to bude téma ovzduší a jeho znečištění. Co vše můžeme udělat pro to, aby lidé – zejména ve městech – nemuseli dýchat nebezpečné zplodiny? Jaká jsou města budoucnosti a jaká opatření mají v boji za čistý vzduch k dispozici? Jaký vliv mají chování a návyky obyvatel západního světa na další kouty naší planety? EKOFILM se tématu bude věnovat z mnoha stran a mnoha způsoby. Kromě desítek soutěžních i nesoutěžních filmů z České republiky i ze zahraničí, které budou soutěžit v několika kategoriích, nabídne přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty, laureáty Ceny Josefa Vavrouška i tvůrci soutěžních filmů a nebude chybět ani večerní koncert a další kulturní program.

Cílem festivalu je k tématu ochrany životního prostředí přitáhnout pozornost i širší veřejnosti.

Akce se koná pod záštitou hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka, primátora statutárního města Brna Ing. Petra Vokřála a rektora Masarykovy univerzity doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D.

Více naleznete zde: http://www.ekofilm.cz/

PREZENTACE S INFORMACEMI ZDE:

MFF_EKOFILM 2017_pro školy.pdf

Štítky:
Novější 1

EKOFILM FESTIVAL 2018

 
KDY? pátek 12. 10. 2018 od 9:30 do 12:00
 
KDE? V bílém kupolovitém stanu EKODOM na náměstí Svobody v Brně.
 
PROGRAM: VODA, OHEŇ A ŽIVOT  
 
 
ANOTACE PROGRAMU:
Aqua et ignis – voda a oheň. To jsou Dva nesmiřitelné živly. Co všechno dokáží společně? To vám představí Vida! Science centrum v show plné ohňů a světelných efektů a pozve vás na návštěvu do míst, kde si můžete Odpálit vodíkovou raketu, stát se hvězdou zpravodajství o počasí nebo zmrazit vlastní stín.
 


ŽÁKOVSKÁ EKOKONFERENCE

Na konci měsíce dubna jsme přijali pozvání na žákovskou Ekokonferenci, která se uskutečnila 21. června 2018. Akce je každoročně pořádána místní ZŠ a MŠ společně s Klubem ekologické výchovy a koná se v prostorách Křtinského zámku. Nejen, že jsme si přivezli spousty nových poznatků a mnoho inspirace, ale mohli jsme se pokochat tímto kulturním, historickým i turisticky významným místem, které se nachází severovýchodně od Brna.

Cílem této každoročně opakující se akce je prohloubit vztah žáků k životnímu prostředí, naučit děti vzájemné komunikaci a obhájení svých názorů. Konference se mohou zúčastnit žáci okolních škol od 3. až po 9. ročníky a to jak v kolektivu tak jednotlivci. 

Účastníci mají za úkol zpracovat jakékoliv téma vztahující se k udržitelnému rozvoji (od pozorování výskytu organismů nebo jejich mapování až ke třídění odpadů).
Mohou prezentovat činnosti, které vykonávají ve škole nebo ve svém volném čase. Pro svoji prezentaci na konferenci si žáci připraví krátké vystoupení v délce přibližně 5 minut formou PowerPoint prezentace, posterů, apod.

O výběru účastníků na konferenci rozhoduje škola. My jsme zvolili členky Ekotýmu, konkrétně Lenku Šoltésovou, Karolínu Fabíkovou a Moniku Přinesdomů, kterým patří velká pochvala a dík za přípravu, výstup a prezentaci naší ZŠ. Děvčata zpracovala téma týkající se dopravy v obci Rosice. Se shromážděním dat a výzkumem pomohli také ostatní žáci a učitelé, kteří se tímto tématem zabývali na Den Země.

Také kolegové z okolí prezentovali zajímavá fakta nebo inspirativní akce konané na jejich školách. Zazněla např. tato témata: problematika množících se odpadů z obalů, záhady jedinečné Býčí skály, zajímavosti z říše včel, zpracování i využití sezónních a lokálních potravin, vodní a odpadové hospodářství obcí Moravského krasu, kácení tropických deštných pralesů, vymírání zvířat v důsledku lidského chování a chyb, apod.

Součástí programu byla také odborná přednáška Mgr. Jany Petrákové z Pedagogické fakulty MU, na téma Plastový oceán.

Jak jsem již zmínila na začátku, akce byla obrovským přínosem nových poznatků, informací, ale také inspirací a jakousi osvětou. Děkujeme za pozvání a budeme se těšit na další ročníky!

IMG_20180621_120353.jpg

 



Ohlédnutí za činností Ekotýmu ve školním roce 2017/2018

Dovolte mi na závěr školního roku poděkovat všem aktivním členům Ekotýmu, kteří se účastnili většiny akcí a pomohli tak k fungovaní projektu EKOŠKOLA na naší ZŠ.

Bylo nás celkem úctyhodných 25!

Co jsme všechno podnikli? Podívejte se níže na výčet nejzajímavějších akcí:

  1. 10. 2017 – Výjezd na 43. MEZINÁRODNÍ FILMOVÝ FESTIVAL EKOFILM 2017 v Brně,
  2. 3. 2018 - Školní fórum pro lepší město Rosice,
  3. 4. 2018 - Lesní pedagogika spojená s výstavou trofejí na Zastávce,
  4. 4. 2018 - Organizace programu ke Dni Země pro nejmenší žáky,

A v neposlední řadě stojí za zmínku spolupráce se školním paramentem, při které jsme ve třídách prezentovali informace o nově vznikajících místnostech na naší škole a pomohli se sběrem materiálu k výbavě nových prostorů.

Pokud se chceš s námi podílet na dalších zajímavých projektech, které nás v rámci Ekoškoly čekají v následujícím školním roce, vyčkej na zářijové školní hlášení a přijď se přihlásit!

Na spolupráci se budou těšit stávající členové a paní uč. Kočičková J

Krásné prázdniny!

 



Projekt ALEJE ŽIVOTA aneb naše ZŠ má svůj strom

Nezahálíme ani o víkendu! :-)

Konkrétně 9. dubna jsme se napříč nepříznivému počasí vydali se zástupci Ekotýmu zvelebit nedaleké okolí našeho města. Jednalo se o spolupráci na projektu Aleje života (jde o jednu z akcí osvětové kampaně ZA ZDRAVÍ PLANETY ZEMĚ).

Cílem projektu je nejen posílit vztah občanů k obci, ale také zachovávat kulturu místní krajiny a nadále ji rozvíjet. Vždyť záleží především na nás, obyvatelích Rosic, jakým směrem se bude vývoj krajiny v našem okolí ubírat. Více informací na http://www.vetveni.cz/aleje-zivota/.

Jak již název vypovídá, jde o výsadbu několika stromů na předem vybraném a schváleném místě. Obecní Alej života se tedy nachází kousek za farmou p. Tvarůžka, na polní cestě mezi Rosicemi a Ostrovačicemi. Akce se zúčastnilo několik aktivních rodin s dětmi a spolků, působících v Rosicích (TS Rosice, SVČ, Turisťák, Skautský oddíl, Klub seniorů, Jednotka sboru dobrovolných hasičů).

Každý vysazený strom nese jméno jeho majitele. Představujeme vám tedy "Ekošák", v jehož jméně se kombinují názvy našeho Ekokroužku a druhu stromu - jedná se o ořešák.

Největší dík patří Lence Šoltésové a Karolíně Fabíkové, které vynaložily veškeré síly (a že jich bylo třeba), aby byl strom úspěšně ukotven v zemi. To vše uskutečnily v dešti, větru a blátě. Ostatně přesvědčte se sami na přiložených fotografiích (postupem času dodám i reportáž Mikroregionu Kahan).

Následnou péči o alej zajistí TS Rosice, ale i my s Ekotýmem se jej nejednou vydáme zkontrolovat:-).12988045_10206295753580417_1476678154_n.jpg



Školní fórum pro lepší Rosice

V únoru 16. 2. 2016 jsem se společně s žákovským parlamentem zapojili do fóra, které se týkalo zlepšení podmínek nejen na naší ZŠ, ale také v Rosicích. Zamýšleli jsme se nad tím, v jakých Rosicích chceme žít. Z akce vznikly zajímavé výstupy, které byly rovnou komentovány ředitelem školy - Mgr. Petrem Řezníčkem a také panem starostou Mgr. Jaroslavem Světlíkem. Došlo tedy k přímé zpětné vazbě, což bylo velmi přínosné. 

Fotografie a reportáž z této akce naleznete zde:

http://www.kic.rosice.cz/cs/ze-zivota/fotogalerie/polozka-g000532

 



Rýsuje se další spolupráce se Zdravým městem Rosice

Všechny vás srdečně zveme na zajímavou sobotní akci, které se náš Ekotým zúčastní.

První týden v dubnu proběhne v Rosicích zajímavý program ku příležitosti dubnových oslav Dne Země.

Připojili jsme se k projektu "Alej života", ve spolupráci se Zdravým městem Rosice. 

Výsadba aleje se uskuteční v sobotu 9.4.2016 od 13:30 hodin, v lokalitě poblíž farmy pana Tvarůžka.
 
Stromy poskytne zdarma Zdravý Jihomoravský kraj. Součástí bude zajímavý doprovodný program (nejen přímo od nás) a občerstvení. Náš strom bude také pojmenován po našem Ekokroužku, ale na podrobnosti si počkejte:-)
 
Více o projektu Alej života: http://www.vetveni.cz/aleje-zivota/
 
Další info najdete také na facebooku Zdravého města Rosice.


Bylinkové truhlíky

Poslušně hlásíme, že bylinkové truhlíky jsou ostříhány a zkontrolovány:-).

Bohužel jsou také o některé bylinky a okrasné rostliny chudší:-(.

Ale úspěch je, že většina zůstala a vypadají celkem k světu. Brzo se snad začnou zase pořádně zelenat, vonět a rozrůstat do krásy.



Vánoční nálada - 4. schůzka Ekotýmu v roce 2015/2016

Datum konání: 16. 12. 2015

Půl roku školní docházky je za námi, proto si zasloužíme i my vychutnávání vánoční atmosféry. Vyzkoušeli jsem s p. uč. Koblížkovou recept na neobvyklé vánoční cukroví. 

Z polohrubé mouky, sýru Apetita a másla jsme vypracovali těsto, které jsme později vyváleli a vykrájeli do různých tvarů. Následně se kousky pekly v troubě. Po upečení jsme tvary obalili v moučkovém cukru a naplnili povidly.

Dokonce zbylo i na ochutnání pro některé paní učitelky:-)



Staráme se o květiny - 3. schůzka Ekotýmu v roce 2015/2016

Podzimní sychravé počasí nás již zahnalo dovnitř, ale i tam se skrývá spousty práce. Málokdo si zřejmě všiml, že jsme pod vedením p. uč. Roche upravili všechny rostliny ve školní jídelně. Některé květiny byly přesazeny, některé jsme pouze zbavili oschlých částí a postarali jsme se také o jejich obaly. Přece jen si zaslouží péči, když nám zkrášlují oblíbené prostory.



Instalace vodních mlýnků . 2. schůzka Ekotýmu v roce 2015/2016

Pokud se rozhodnete vyjít na procházku kolem školy, vezměte to také přes kamenný mostek, spojující břehy Bobravy pod kostelem (cestou na školní zahradu). Na chvíli se na mostě zastavte a pohleďte na další naši práci – vodní mlýnky. Mlýnky byly instalovány při druhé schůzce Eko-týmu pod vedením pana Vocílky. 



Novější 1